Ulrich Mertin, Viyola

Hoyerswerda’da (Almanya) doğdu, Würzburg ve Berlin “Hochschule für Musik Hanns Eisler”de keman ve viyola çalıştı. Viyana Filarmoni Orkestrası, Darmstadt Uluslararası Yaz Kursları ve Uluslararası Ensemble Modern Akademisi’nden burslar kazandı. Katıldığı Tabea Zimmermann, Hariolf Schlichtig, Petersen-Quartet, Vogler-Quartet ve Mandelring-Quartet’in ustalık kurslarını tamamladı. 2003-2005 yılları arasında, Konzerthausorchester Berlin’e katıldı ve Eliahu Inbal, Simon Rattle, Nikolaus Harnoncourt, Lothar Zagrosek, Heinrich Schiff, Steven Sloane gibi şeflerle çalıştı. Şef viyolacı olarak Avrupa Birliği Oda Orkestrası ve the Ensemble Resonanz Hamburg’a dahil oldu.

Solist ve oda müziği sanatçısı olarak György Kurtag, Helmut Lachenmann, Klaus Huber, George Benjamin, Georg Katzer, Helmut Oehring ve Younghi Pagh-Paan gibi dünyaca tanınmış bestecilerle ve Peter Eötvös, Peter Rundel, Johannes Kalitzke, Stefan Asbury, Emilio Pomarico gibi şeflerle çalıştı. Mertin, kendisine ithaf edilmiş eserlerin solo resitaller ve prömiyerlerini Avrupa ve çevresinde sahnede sunmaktadır. 2007 yılında Hanns Eisler Kompozisyon ve Çağdaş Müzik Yorumu Yarışması’nda ikincilik ödülü almıştır. Mertin düzenli olarak Ensemble Modern, MusikFabrik, Ensemble Courage, Decibel and DissonArt gibi tanınmış çağdaş müzik gruplarıyla çalışmaktadır. Almanya, İngiltere, Türkiye’de müzisyenler ve besteciler için çağdaş müzik seminerleri vermektedir. 2008/09’de “New Guide to Opera“ yapımı olup “Deutschlandfunk“ için radyo tiyatrosu şeklinde de yayınlanacak olan “Sing,Sing!“ adlı müzik tiyatro eserinde baş karakteri canlandırmıştır.

2008 yılından beri Ulrich, zamanının çoğunu asıl amacı olan, kültürlerarası değişim programları için tam da uygun bir platform olan İstanbul’da geçiriyor. 2009 yılında İstanbul’da, Türkiye’den ve dünyadan çokça tanınmış müzisyenleri içinde barındıran grup Hezarfen Ensemble’ın, Michael Ellison ile birlikte öncülüğünü ve kuruluşunu gerçekleştirdi. Türk elektronik müzik sanatçısı Erdem Helvacıoğlu ile çağdaş, klasik, elektronik, ambient ve halk müziklerinin epik bir ses kolajından oluşan yeni bir albüm üzerine çalışmaktadır.