Münif Akalın, Viyolonsel

Türkiye’nin yetiştirdiği önde gelen müzisyenlerinden olan Akalın çok yönlü bir müzisyen olarak, beceri ve yeteneği ile ön plana çıkar.

Solist ve Şef olarak Türkiye dışında Amerika, Almanya, İtalya, Gürcistan ve Yunanistan’da konserler vermiştir. Şefliğe 1998 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrasını çalıştırarak başlamış. Bu orkestrayla Mersin’de bir çok konser yönetmiştir. Daha sonra kurucularından olduğu Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası’nın şefliğini yapmaya başlamış. Bu orkestrayla Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde konserler yönetmiş, festivallere katılmış ve bazı konserlerde de hem solist hem de şef olarak sahnede yer almıştır. Bugüne kadar İdil Biret, Mikhail Godsdiner, Alexsander Hulshoff, Misha Dacic, Ruşen Güneş, Cihat Aşkın, Halit Turgay, Tuncay Yılmaz, Pelin Halkacı Akın, Ercan Irmak, Deniz Yetim, Burcu Soysev, Burcu Hancı, Teyfik Rodos ve Hasan Alptekin gibi solistlere eşlik etmiştir. Solist ve Şef olarak, Mersin Üniversitesi Akademik Orkestrası ve Konservatuvar Orkestrası dışında, İzmir Devlet senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası, Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, ve İstanbul Oda Orkestrası ile konserler vermiştir. Mersin Akademik Oda Orkestrası ve Mersin Oda Orkestrası ile Hasan Ferit Alnar, Nevit Kodallı, Turgay Erdener, Server Acim ve Halit Turgay’ın eserlerinin olduğu  cd’leri de bulunmaktadır.

İlk müzik derslerini müzik öğretmeni olan babasından almış, viyolonsele İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda Tayfur Çağlayansu ile başlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Suzan Altıner ile viyolonsel, Ergican Saydam ile oda müziği çalışmış ve başarıyla mezun olmuştur.

Arkadaşları ile beraber kurdukları İstanbul Quartet ve Quartetto Turco ile 1993-94 yıllarında Accademia Musicale Chigiana ve Scuola di Musica di Fiesole de dünyaca ünlü Quartetto Italiano’nun viyolacısı Piero Farulli ve asistanı viyolonselci Andrea Nannoni ile Quartet Master Classlar yapmış, ayrıca Helmut Rocholl, Dennis Parker ve Daniel Grosgurin’in kurslarına katılmıştır.

Efsane müzisyen Natalia Gutman’la da çalışan Akalın, NataIia Gutman’ın Jüri başkanı olduğu Benyamin Sönmez Viyolonsel Yarışması’nda jüri üyeliği yapmıştır.

Yalçın Tura Viyolonsel Konçertosu’nun Dünya Prömiyerini Nisan 2014 de Mersin’de yapan Akalın, halen Mersin Üniversitesi Akademik Orkestrası şefliğini yapmakta, aynı zamanda Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Viyolonsel ve Orkestra dersleri vermektedir.