Caka Yaz ve Kış Okulları bir hafta ile on gün arasında değişen sürelerde düzenlenen müzik kamplarıdır. Bu kamplara davet edilen Uluslararası düzeyde Türk ve yabancı hocalar, yurtiçinden ve yurtdışından katılan öğrencilerle bir araya gelir, 

bireysel dersler, masterclass çalışmaları, seminerler gerçekleştirler. Farklı şehirlerden ve farklı ülkelerden gelen genç sanatçılar burada birbirleri ile etkileşime geçer ve bu sayede kendilerini objektif olarak değerlendirme fırsatı bulurlar. Dünyaca ünlü ustalarıyla aynı havayı solur, aynı sahneyi paylaşırlar. 

Caka Yaz ve Kış Müzik Okulları sadece katılan öğrencilere eğitim veren bir okul olmanın ötesinde gerçekleştirildiği şehirlerde bir mini festival havasına bürünmektedir. Bu sayede gittiği şehirlerdeki sanatsal faaliyetlerini artırarak sanatseverlere kaliteli müziği dinleme fırsatı sunmaktadır. CSO, AKM, AKKM, CRR, gibi prestijli konser salonlarında gerçekleştirilen konserlerde şimdiye kadar bini aşkın küçük kemancı yer almış, bunların pek çoğu profesyonel müzik kariyerlerine yön vermekte CAKA’dan destek almıştır.

Her kampta 5-6 adet konser organizasyonu düzenlenmekte olup bunların ilki Fakülte Açılış Konseri’dir. Açılış konserinde Fakülte Hocaları çalarlar. Öğrenciler bu konserde hafta boyunca çalışacakları hocaları müzikal olarak tanıma fırsatı bulur, ortama adapte olurlar. Ayrıca her kampta dışarıdan davet edilen sanatçılar konserler verirler. Öğrenci konserleri gerçekleşir ve son gece Final konseri düzenlenir. Final konserinde solo performansların yanında öğrenci ve hocalardan ortaklaşa kurulan CAKA Filarmoni Orkestarı yer alır.

CAKA’nın uzun zamandır devam eden ve genç yetenekleri ustalarla buluşturmayı hedefleyen çalışmalarının sürdürülebilmesi, şehrimizin nezdinde ülkemizin kültür sanat geleceği ve genç müzisyenler için oldukça önemlidir.  Milli Mücadelenin kazanılması ve Cumhuriyetin kurulmasında en önemli paydaşlardan biri olan Mudanya’da, belediyenin desteği ise bu sürdürülebilirlik için çok önemlidir. CAKA’nın Mudanya ile varolması Mudanya’nın gelecek yıllarda uluslararası bir kültür-sanat merkezi haline gelmesinde rol oynayacak, dünyaca ünlü sanatçıları ilçemize getirecek ve ilçenin kültür yaşamına önemli katkılar sağlayacaktır. Sağlanacak olan birlikteliğin yıllar boyu güçlenerek devam etmesini arzuluyor, saygılarımızı sunuyoruz.

1- CAKA Yaz ve Kış gerçekleştirildiği yerler ve tarihler

Ayvacık 2007 (Yaz Okulu), İstanbul 2007 (Kış Okulu), Sapanca 2008 (Yaz Okulu), Ordu2008 (Yaz Okulu), İstanbul2009 (Yaz Okulu), Beypazarı2010 (Kış Okulu), Seferihisar2010 (Yaz Okulu), Bursa2011 (Kış Okulu), Bursa2012 (Kış Okulu), Eskişehir2013 (Yaz kulu), Bursa2014 (Kış Okulu), Afyon – 2016, 2017, 2018 (Kış Okulu), Bursa – 2019 (Kış Okulu), Bursa – 2019 (Yaz Okulu), İzmir – 2019 (Yaz Çocuk Müzik Kampı), Bursa – 2020 (Kış Okulu), CAKA 2020 Çevrim içi Yaz Müzik Akademisi)

Bosna Hersek 2013 (Kış Okulu), İtalya2015 (Yaz Okulu), İtalya2016 (Yaz Okulu)

2- CAKA Yaz – Kış Okullarına Katılan Sanatçı – Eğitimciler

Keman

Cihat Aşkın’ın yanı sıra; Suna Kan, Ayla Erduran, Angel Stankov, Peter Fisher, Nathaniel Vallois, Itzhak Rashkovsky, Shlomo Mintz, Rodney Friend, Davide Alogna, Hagai Shabam, Ani Schnarch, Çiğdem İyicil, Sevil Ulucan Weinstein, Selim Giray, Şenol Aydın, Ildiko Moog, Gülen Ege Serter, Hakan Şensoy, Ahmet Hamdi Zafer, Atilla Aldemir, Şeniz Aybulus, Orhan Ahıskal, Ebru Yunkuş, Bahar Büyükgönenç, Pınar Tezişçi, Mesut Çaşka, Ozan Sari, Can Özhan. 

Viyola

Görkem Çalgan, Beste Tıknaz Modiri, Ulrich Mertin.

Çello

Ümit İşgörür, Alexander Hülshoff, Jiri Barta, Münif Akalın, İzzet Nazlıaka, Antonio Gashi.

Piyano

Mehru Ensari, Gökhan Aybulus, Aleksandr Mekaev, Can Okan, Melin Molla, Elena Yusupova, Çağdaş Özkan, Tayfun İlhan, Orçun Orçunsel.

Şan

Laçin Modiri, Burak Bilgili.

Çalgı Bakım – Onarım

Avshalom Weinstein, Ahmet Ali Çakır, Atilla Okan.