Alexander Mekaev, Piyano

1960 yılında St. Petersburg yakınlarında Volhov kasabasında doğdu. Müziğe altı yaşında Volhov çocuk okulunda hazırlık sınıfında başladı. 1967’de St. Petersburg Konservatuarına girdi. ilköğretim, ortaokul ve lise müzik eğitimini piyanoda V.Demçenko ve E. Nuricanyan, kompozisyonda V.Arzumanov ve J.Simakin sınıflarında okudu. 1978’de iki diploma ile (piyano ve kompozisyon) mezun oldu. 1983’de Moskova Konservatuarında piyano lisans programından Prof. S.Neuhaus ve Prof. E.Malinin’nin sınıflarından mezun oldu. Aynı yıl Türkmenistan Aşhabad Konservatuarında piyano öğretmeni olarak görev başladı. Moskova Konservatuarında 1988’de Prof. T. Hrennikov’la Kompozisyon Lisans programını, Prof. E.Malinin’le Piyano Yüksek Lisans programını bitirdi. 1988 – 1990 yılları arasında Moskova Devlet Pedagojik Üniversitesinde piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990 – 1991 yılları arasında İsviçre Luzern kentinde Dreilinden Konservatuarında Prof. H.Harry’den piyano eğitimi alarak Konzertreife programını tamamladı. 1991 – 1996 yıllar arasında Moskova Devlet Pedagojik Üniversitesinde çalışmaya devam etti. 1996’da Türkiye’ye geldi. 1996 – 1999 yıllar arasında İzmir Devlet Opera ve Balesinde korrepetitor olarak çalıştı. 1999 – 2005 yıllar arasında Bursa Uludağ Üniversitesinde Eğitim Fakültesinde Müzik Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2005- 2007 yıllar arasında Doğu Akdeniz Üniversitesinde (K.K.T.C.) öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2007 itibaren Aydın Adnan Menderes üniversitesi Devlet konservatuarında piyano ve form bilgisi sınıflarında kadrolu öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

1978’den bu yana kendi ülkesinin dışında Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Romanya, Türkiye ve K.K.T.C’de çeşitli piyano resitaller ve oda müziği konserler vermiştir. Türkiye’de İzmir Devlet Opera ve Bale Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler verdi. Birçok Türk sanatçı A.Mekaev’in bestelerini çeşitli yerlerde seslendirdi.

A.Mekaev Rus Koro Derneği, Rus Tiyatrosu Derneği, Rus Besteciler Birliği, Rus Müzik Faaliyetçileri Vakfı Ulusalarası Piyano İkilisi, Bursa Filarmoni Derneği üyesidir.