Defne Ceren TEOG sınavından 496 puan (500 üzerinden) alarak Bursa’nın en iyi Fen Lisesi’ne derece ile yerleşti. Defne 3,5 yıldır Bursa CAKA öğrencisi…

Yaklaşık üç senedir keman eğitimi alıyorum ve kemana başlamadan önce üç sene de gitar eğitimi aldım. Yani uzun süredir müzikle iç içeyim. Bir lise öğrencisi olarak şunu söyleyebilirim ki; müzik ile uzun süredir uğraşıyor olmamın kişiliğimi direkt etkilediğini ve derslerimdeki başarımın artmasında da önemli bir rol oynadığını düşünüyorum. Bu etkileri her gün somut bir şekilde görebiliyorum. 

 Kendimi yalnız veya mutsuz hissettiğimde, zor durumda kaldığımda, kemanım sığınacağım bir liman, derdimi anlatacağım bir dost oluyor bana. Keman çaldığımda kendimi daha huzurlu, mutlu, rahatlamış hissediyorum. Ayrıca enstrüman çalmak bana gurur veriyor ve başka alanlardaki yeteneklerimin artmasına olanak sağlıyor.

 Müzik eğitimi almam öğrenme kapasitemi artırıyor, daha disiplinli olmamda ve odaklanmamda çok yardımcı oluyor, hafızamı güçlendiriyor ayrıca fiziksel becerilerimi de geliştiriyor. Kendim bu konuyla ilgili araştırma da yaptım ve müzik eğitiminin beyindeki işitsel ve görsel işlevlerden sorumlu bölgelerin birlikte uyumlu çalışmasına katkı sağladığını öğrendim. 

 CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) projesi kapsamında aldığımız eğitimin bir parçası olarak yılda dört defa konser veriyoruz. Bu konserlerde sahnede hem tek başıma hem de arkadaşlarımla birlikte toplu olarak eserler çalıyoruz. Sahnede tek başımayken, bir sürü insanın karşısında enstrüman çalmak kendime olan güvenimi oldukça geliştirdi. Okulumda ve günlük hayatımda çevremdeki insanlarla iletişim kurarken hiçbir sorun yaşamıyorum. Ve eminim kendime olan güvenimin gelişmesinde sahnede tek başıma verdiğim konserlerin etkisi büyük. Ayrıca konserlerde diğer arkadaşlarımla, hocalarımla birlikte bir şeyler çalmak bana insanlarla aramda uyum sağlamam gerektiğini, başkalarını dinlemeyi, herkesin bir söz hakkının olduğunu ve benim ayrıcalıklarımı fark etmemi öğretti.

 Müziğin bana bu zamana kadar çok katkısı oldu ve gün geçtikçe de bu artmaya devam ediyor. Her seferinde iyi ki müzikle tanışmışım diyorum ve mümkün olduğu sürece de müzikle ilişkimi kesmeyeceğim. Müzikle ilgilenmemin ve bu ilgimin artarak devam etmesinde ailem ve eğitim aldığım hocalarımın etkisi oldukça fazlaydı. İyi ki beni müziğe teşvik etmişler. İyi ki keman çalıyorum. İyi ki CAKA’ lı yım...

TPL_KALLYAS_TOTOP